Nedostatok živín alebo choroby môžu byť výsledkom zlého príjmu živín, chronických zdravotných stavov, akútnych zdravotných stavov, liekov, zmeneného metabolizmu živín alebo kombinácie týchto faktorov a môžu ovplyvniť hladiny makro a mikroživín v tele. Môžu viesť k zmenám v energetickom metabolizme, imunitnej funkcii, kognitívnych funkciách, tvorbe kostí a/alebo svalovej funkcii, ako aj k rastu a vývoju a ak je nedostatok prítomný počas vývoja plodu a raného detstva.
Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) odhaduje, že viac ako 50% populácie USA má nedostatok živín, ktorý sa líši podľa veku, pohlavia a/alebo rasy a etnického pôvodu. U určitých segmentov populácie môže byť nedostatok živín až u jednej tretiny populácie. Spôsoby príjmu jednotlivcov môžu viesť k nedostatku živín alebo nedostatku živín medzi bežnou populáciou.
Príjem živín, ktorý je bežne nižší, ako diétne referenčné dávky (DRI), môže viesť k zníženiu množstva živín, ktoré sa ukladajú v tele a koľko je k dispozícií pre biologické funkcie. DRI sú založené na veku a pohlaví a zahŕňajú odporúčané diétne dávky (RDA), adekvátny príjem (AI), odhadovanú priemernú potrebu (EAR) a tolerovateľnú hornú hladinu príjmu (UL).
DRI sú zriadené Národnými akadémiami vied, inžinierstva a medicíny a zahŕňajú nasledujúce definície:
RDA – udáva priemerný denný príjem jednotlivých živín, aby splnil požiadavky 97,98% zdravých ľudí.
AI – zavedený tak, aby predpokladal primeraný príjem, keď nie je dostatok dôkazov na rozvoj RDA.
EAR – priemerný denný príjem živiny, o ktorej sa predpokladá, že spĺňa potreby 50% zdravých jedincov.
EAR sa používajú na posúdenie primeranosti príjmu živín medzi populáciou a nie jednotlivcom.
UL – Najvyšší príjem živín, ktorý sa považuje za bezpečný a nevedie k nepriaznivým účinkom na zdravie u bežnej populácie.